Biografie

28. srpna 2008 v 22:19 |  Články
13.12.1981 se v malém městečku Little Rock v Arkansasu narodila Amy Lee, spoluzakladatelka party, která dnes jezdí turné po celém světě a láme rekordy v prodejnosti svých desek. Amy se o hudbu zajímá už od velmi raného věku. Odmala hraje na klavír a zkoušela i kytaru, navíc také navštěvovala po řadu let církevní sbor a vedla pěvecký kroužek. I přesto netoužila po kariéře a spíše plánovala vysokou školu a nějaké solidní povolání.
"Nikdy jsem vlastně nepracovala, jen jsem učila děti zpívat a hrát na klavír a prodávala malby. Někdy bych ráda namalovala obal našeho CD", svěřila se před třemi lety v jednom interview. Jak se jí to povedlo, můžeme dnes posoudit u kresby návrhu na obal desky The Open Door.
Vznik EVANESCENCE doprovází jedna mediálně provařená historka. Ve třinácti letech byla Amy na letním táboře a hrála tam na klavír "I'd Do Anything For Love", song od Meat Loafa. Kolem šel Ben Moody, člověk, který s ní chodil na školu (Pulaski University) a kterého s ní tato náhoda svedla dohromady na mnoho let. "Zaujalo mě to, tak jsem šel za ní a ona mi tu písničku i zazpívala. Úplně mě to dostalo a přemluvil jsem ji, abychom spolu založili kapelu." Tak se i stalo. Spolu s Davidem Hodgesem zakládají v roce 1998 základní sestavu EVANESCENCE. Úzký vztah mezi skladatelskými partnery Amy a Benem přerostl později ve vztah partnerský. První dvě písně, které napsali, byly "Catherine" a "Understanding". "Druhou z nich začala z nám neznámého důvodu hrát jedna místní rádiová stanice. Najednou nás všichni znali, ale nikdo nevěděl, kde nás najít. Peníze na muzikanty, kteří by s ními hráli naživo, jsme totiž neměli."
Do konce devadesátých let stačili studiově vyprodukovat dvě EP, jedno eponymní a druhé nazvané "Sound Asleep". V roce 2000 pak vydali vlastním nákladem dlouhohrající desku "Origin" v počtu 50 kopií. A tehdy už to začínalo nabírat obrátky. V lednu 2001 totiž podepsali smlouvu s vydavatelstvím Wind-Up Records. 4. března 2003 vychází přelomový debut "Fallen", jenž vznikal v Los Angeles za odborného dohledu producenta Davea Fortmana. Cestu mu proklestil první singl, kde pěvecky hostuje Paul McCoy (12 STONES) - "Bring Me to Life", doprovázející akční scénu ve filmu Daredevil. Singl se svou chytlavostí nesmazatelně zapsal do obecného povědomí a vlastně již tehdy katapultoval skupinu na vrchol. O osm dní později se album "Fallen" ocitlo na velmi pěkném 7. místě v žebříčku prodejnosti a 18. května 2003 bylo prohlášeno za platinové.
22. října během evropského turné - právě v době, kdy se fanoušci zamilovávají do tklivé balady My Immortal - skupinu opouští Ben Moody. V médiích se šušká, že s Amy svedl boj o post šéfa kapely, jenž prohrál. "Chtěla jsem, aby textově i hudebně přispívali i ostatní členové kapely," tvrdí Amy, která dnes drží otěže pevně v rukou. "To ale Ben nechtěl uznat."
Neplánovaný odchod Bena, který se tehdy bez slova vysvětlení odebral na letiště do Německa, kapelu samozřejmě vyhodil z konceptu. Naštěstí se Amy povedlo angažovat Terryho Balsama, ex-kytaristu z kapely COLD. Kolem tohoto kroku byly samozřejmě velké tahanice a Amy nějakou dobu čelila útokům rozběsněných fanoušků COLD. Dnes si ale spolupráci s Terrym nemůže vynachválit. "Povzbudil mě a pomohl mi se rozvinout, když jsem byla nejistá, a to jsem byla, protože s Benem jsme se někdy nedohodli..."
"To, že se něco mezi lidmi chytlo, neznamená, že to prodáváte, a to, že prodáváte desky, nemusí automaticky znamenat, že prodáváte i sami sebe," říká Moody. "A tohle byl celý den s Amy. Prodávání se tady, prodávání se tam, a já říkám, dej mi už sakra pokoj. To, že dodržujete pravidla, neznamená, že něco děláte špatně. Znamená to, že jste profesionál a víte, co děláte. Kolem hudebního průmyslu je spousta záležitostí, které nemají s hudbou nic společného. Jde tam o hraní her, ve kterém musíte pokračovat, pokud chcete zůstat slavní. A Amy nechtěla hrát tyhle hry."
Ben Moody vždycky dával přednost zajetým kolejím, zatímco Amy je experimentátor. A tak se pocit, že jsou jeden pro druhého stvořeni a že mají totožnou hudební vizi, začal pomalu vytrácet a jejich cesty se rozešly. EVANESCENCE úspěšně vydávají další singl z desky "Fallen" - jmenuje se "Everybody's Fool" a videoklip se vysmívá showbyznysu a lidským maskám. Úspěch zažívá také skladba "Going Under", která se zviditelňuje ve světě počítačových her.
Amy se svými parťáky v té době absolvuje celosvětové turné a v několika málo volných chvílích spolu dávají dohromady první podklady pro nové album. "Miluju Fallen, ale připadá mi takové nezralé. Nová deska bude o něčem úplně jiném. Chci, aby byla tvrdší, komplikovanější a temnější. Opravdu bychom neradi vydali podruhé stejné album. Koneckonců, už to nikdy nebude totéž, protože songy na Fallen vznikaly devět let."
Protože si EVANESCENCE s druhým studiovým albem dali na čas, utišili v listopadu 2004 fanoušky alespoň vydáním živáku s DVD "Anywhere But Home" s jedinou novou písničkou Missing. Album opět uzavírá Whisper a sbor Orffovy kantáty nahrazuje pět tisíců hrdel návštěvníků, kteří se sešli na natáčeném koncertu v Paříži. Během tříleté mezery mezi dvěma deskami stačila Amy navázat i ukončit vztah se Shaunem Morganem, frontmanem africké skupiny SEETHER, s níž také natočila song "Broken" na soundtrack k filmu Punisher. Amy nezastírá, že první singl z nového alba, "Call Me When You're Sober", je právě o něm. Shaun totiž nedávno nastoupil na protialkoholní léčbu. A jistě to nebude jediný song, v němž by o něm byla zmínka. "To období potom bylo strašné. Ale možná proto tehdy vznikaly ty nejlepší songy," popisuje Amy chvíle, kdy Terry Balsamo bojoval s mozkovou mrtvicí. I na místě basáka došlo ke změně a Willa Boyda nahradil přeškolený kytarista Tim McCord, který přišel ze skupiny REVOLUTION SMILE. V listopadu 2006 vychází singl "Lithium" a EVANESCENCE se znovu objevují na evropských pódiích.
Vypadá to, že je vše v pohodě. Vychází další singl, "Sweet Sacrifice" a chystané zastávky evropského turné znepokojí fanoušky asi jako menší tsunami.
V té době požádal Amy Lee její přítel, newyorský terapeut Josh Hartzler, o ruku. Svatba se konala 6. května v Little Rocku. Bohužel špatné zprávy střídají ty dobré a John LeCompt oznamuje, že byl z kapely z neznámého důvodu vyhozen. Rocky Gray z EVANESCENCE odchází a oba muzikanti se věnují svému rockovému projektu MACHINA. Amy Lee však potvrzuje, že se kapela nerozpadá a v den své svatby píše na oficiální stránky, že žádný koncert z turné nebude zrušen. V plánu bylo navíc natáčení nového singlu, ploužáku Good Enough. Existence EVANESCENCE opět balancuje na ostří žiletky. Přežije skupina podruhé?
ZDROJ-evanescence6.blog.cz
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/4/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni,že jsi tu byl (a)

CLICK! 100% (97)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama